W 21 szkołach ruszył projekt Małopolska Chmura Edukacji
Program Małopolskiej Chmury Edukacyjnej ma umożliwić uczniom kontakt z uczelnią, zmniejszyć wykluczenie edukacyjne poza dużymi miastami i zainteresować kierunkami studiów zgodnymi ze specjalizacją regionu. W pilotażu bierze udział 21 szkół ponadgimnazjalnych z Małopolski. Zdaniem ekspertów tego typu rozwiązania to przyszłość edukacji, a program uzupełnia się z projektem Cyfrowej Szkoły.
– Małopolska Chmura Edukacyjna to projekt innowacyjny w skali kraju w wielu płaszczyznach, zarówno technologicznej, jak i finansowej, ze względu na wykorzystanie środków unijnych – mówi agencji Newseria Biznes Piotr Skirski, dyrektor ds. sprzedaży w Cisco Systems Poland, jednego z udziałowców projektu.
Wszystkie szkoły biorące udział w projekcie posiadają mobilne zestawy wideokonferencyjne, dzięki czemu uczniowie uczestniczą w prowadzonych przez uczelnie krakowskie wykładach. Jak tłumaczy Skirski, może być to pewnego rodzaju antidotum na nieświadomie wybieraną przez młodzież dalszą edukację. Sześć największych małopolskich uczelni (m.in. Uniwersytet Jagielloński, Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Krakowska) nawiązało współpracę z 21 szkołami ponadgimnazjalnymi na terenie 15 powiatów województwa małopolskiego.
– W jakiś sposób likwiduje to barierę między tym co przed i po maturze. Dzisiaj funkcjonuje to w ten sposób, że młodzi ludzie zdają maturę, a później podejmują te decyzje w bardzo różny sposób, ze względu na kolegę czy rodziców. Uczniowie nie wiedzą co po maturze, a nie znają uczelni, bo nie mają do niej dostępu – tłumaczy Skirski.
Program jest też szansą dla młodzieży mieszkającej na skraju województwa, ma zmniejszyć wykluczenie edukacyjne i zachęcić uczniów do studiowania. W ten sposób młodzież poznaje wykładowców, uczelnie i program, co ma spowodować bardziej świadomy wybór studiów.
– Drugą wartością jest dopasowanie kształcenia w regionie do potrzeb związanych z rynkiem pracy. Marszałek województwa jest zainteresowany tym, żeby w regionie studiowało jak najwięcej tych osób, które później w tym regionie znajdą pracę – zaznacza Skirski. – Projekt daje marszałkowi narzędzie, które pozwala w kontrolowany sposób wywierać pewien wpływ na rynek edukacji pod kątem rynku pracy – tłumaczy ekspert.
Cisco, jako jeden z udziałowców projektu, dostarcza technologię „Collaboration”, dzięki której młodzi ludzie mogą interaktywnie uczestniczyć w projekcie. To pokazuje zdaniem specjalistów, że nowoczesne technologie można wykorzystywać z pożytkiem dla komunikacji między młodzieżą a uczelniami. Jak zaznacza Skirski, pilotaż należy oceniać jako fragment większej całości.
– Jeśli województwo małopolskie oceni go pozytywnie i stwierdzi, że rzeczywiście ta wartość istnieje, można w ten sposób wpłynąć na proces edukacji w Małopolsce. Jest to wtedy pewnego rodzaju sygnał dla pozostałych szkół w województwie, aby w ten projekt wejść – wyjaśnia ekspert z Cisco.
Nagłośnienie w mediach sprawia, że zainteresowanie projektem w kraju jest duże, zwłaszcza że ma on wprowadzić jakościową zmianę w procesie dydaktycznym. Zdaniem Skirskiego Małopolska Chmura Edukacyjna uzupełnia się z projektem ilościowym, jakim jest Cyfrowa Szkoła.
– Cyfrowa Szkoła zapewnia bazę oraz podstawowe szkolenia dla nauczycieli w skali całego kraju, w ten sposób tworząc przyczółek dla Chmury Edukacyjnej zarówno w Małopolsce, jak i innych regionach. Aby zmiana była jakościowa, szkoły potrzebują zaplecza technologicznego. Nie twórzmy dwóch równoległych silosów, które będą od siebie całkowicie odseparowane. Te projekty powinny ze sobą współgrać – podkreśla Piotr Skirski.
Na realizację projektu Małopolska Chmura Edukacyjna zostanie przeznaczone 125 mln zł, pilotaż potrwa do kwietnia 2015 roku.
Może to Ci się spodoba
Koszalińscy artyści i twórcy
Jednym z założeń trwającego Roku Koszalińskiej Kultury jest promocja artystów i twórców działających w naszym mieście. W tym celu stworzyliśmy wirtualną bazę, w której można znaleźć informacje i kontakt do koszalińskich
Uroczystość wręczenia nauczycielom aktów nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego
Prezydent Miasta Piotr Jedliński wręczył nauczycielom akty nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. Stopień nauczyciela mianowanego jest kolejnym etapem na drodze rozwoju zawodowego nauczyciela. Akt nadania stopnia awansu zawodowego podwyższa
Jarmark Jamneński Sielsko Anielski
Serdecznie zapraszamy na Jarmark Jamneński, który odbędzie się 1 sierpnia, w godz. 11-17 w Zagodzie Jamneńskiej w Jamnie. Przygotowując sierpniowy jarmark inspirowano się poczuciem beztroski, jakie towarzyszy nam podczas
Międzynarodowy Dzień Muzeów i Dzień Muzealnika
Corocznie, 18 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzeów i Dzień Muzealnika Z tej okazji wszystkim pracownikom koszalińskich muzeów składamy serdeczne podziękowania za zaangażowanie i wkład w rozwój Waszych placówek oraz ich oferty
101. Rocznica Bitwy Warszawskiej
Dowódca Garnizonu Koszalin płk Tomasz Sawczuk Prezydent Koszalina Piotr Jedliński, oraz Przewodniczący Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych Antoni Burzyński mają zaszczyt zaprosić na uroczyste obchody 101. rocznicy Zwycięskiej Bitwy Warszawskiej oraz Święta Wojska
26. Festiwal Kabaretu w Koszalinie już niedługo
26. Festiwal Kabaretu Koszalin 2021 Amfiteatr w Koszalinie, 31 lipca godz. 19.45. Po rocznej przerwie spowodowanej epidemią wraca jedna z najbardziej rozpoznawalnych imprez kabaretowych w kraju transmitowany bezpośrednio przez Telewizję
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!